Little Great W

ENG
Apparently there is never enough time for anything. If we question something, we start to overthink –  maybe there will be a better time to do it? In my case, this thing is @malawielkaw and I’m not analyzing anymore, I’m just getting it done!

I’ve been thinking for a long time about setting up a website, sharing my thoughts on topics that interest me, motivate me to take photos and generally about the creative development that’s driven though running a blog. When I got pregnant, I was, and still am,  starving for all information about pregnancy, childbirth, and newborns, and for me the most useful content was shared by bloggers and Instagram mums. Stories written by people who already have their experience and share their advice are priceless,  and that is what motivated me to set up this site. I would like to share my life experiences, get to know your opinions and exchange experiences.

Despite Despite the fact that there have been three of us for 9 months, (and no matter how cliché it sounds) I know that we have a new life ahead of us that I want to share with you.

W.

PL
Ponoć na nic nie ma nigdy odpowiedniego czasu. Jeżeli coś poddajemy wątpliwości to zaczynamy nadmiernie analizować czy może kiedyś nie będzie lepszego momentu? W moim przypadku tym czymś jest @malawielkaw i już nie analizuję tylko zabieram się do działania! 

Od dawna zastanawiałam się nad prowadzeniem strony, dzieleniem się swoimi przemyśleniami na tematy, które mnie interesują, motywacją do robienia zdjęć i ogólnie kreatywnym rozwojem, który prowadzenie bloga napędza. Gdy zaszłam w ciążę byłam, i nadal jestem, spragniona wszelkich informacji na tematy związane z ciążą, porodem, niemowlęciem, a najbardziej przydatne treści wydawały mi się te znalezione u blogerek i mam na instagramie. Historie przeczytane u osób, które mają już swoje doświadczenie i dzielą się radami, są dla mnie na wagę złota i właśnie to zmotywowało mnie do założenia tej strony. Chciałabym dzielić się swoimi życiowymi doświadczeniami, poznać Wasze opinie i wymieniać się przeżyciami.

Wbrew temu, że już od 9 miesięcy jest nas trójka, to jakkolwiek pretensjonalnie to nie brzmi, wiem, że przed nami początek nowego życia, którym chcę się podzielić.

W.

Published by Mała Wielka W

Jestem 23 letnią studentką produkcji filmowej, która lada moment zostanie mamą. Ponad rok temu skończyłam studia w Nowej Zelandii, z tęsknoty do rodziny i miłości, po 4 latach postanowiłam wrócić do domu. Obecnie studiuję na Łódzkiej Filmówce, zrealizowałam kilka ciekawych projektów w najróżniejszych miejscach na świecie, ale ten najważniejszy pt. Gabriel dopiero przede mną!

One thought on “Little Great W

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: